YÜBİTAM “Otomotiv Alanında İnovatif Gelişmeler” Başlıklı Çevrimiçi Seminer Düzenledi

Yalova Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÜBİTAM) 17 Mayıs 2022 Salı günü İD Ar-Ge Eğitim ve Danışmanlık Şirketi kurucusu Dr. İsmail DURGUN’ un konuşmacı olarak katıldığı “Otomotiv Alanında İnovatif Gelişmeler” başlıklı çevrimiçi bir seminer gerçekleştirdi.

Otomotiv sektörünün tarihsel gelişim sürecinden bahsederek konuşmasına başlayan DURGUN, gerek çevresel faktörlerin etkili olduğu daha az karbon salınımı yapan çevreci otomobillerden, elektrikli araçlardan, gerekse maliyetlerin düşürülmesi ve güvenliği arttırıcı anlamda tasarlanan araba çeşitlerinden bahsetti. Teknolojinin ve dijitalleşmenin hızla arttığı çağımızda her türlü parametrenin ve yol durumunun araba ön camından takip edildiği modellerin araştırma aşamasında olduğu, “otonom arabalar” olarak isimlendirilen sürücüsüz arabaların ve uçan otomobillerin de yakın zamanda kullanımda olması ile ilgili çalışmaların hız kazandığını belirtti.

Son yıllarda teknoloji şirketlerinin de otomotiv sektöründe yer aldığının altını çizen DURGUN, bahsi geçen otonom araçların ve uçan otomobil modellerinin kullanımının ne zaman olacağı noktasında farklı görüşlerin olduğunu söyledi.

Katılımcılardan gelen soruların cevaplandığı seminerin son kısmında YÜBİTAM Müdürü Prof. Dr. Demet AYDINOĞLU ve seminerin moderatörlüğünü üstlenen YÜBİTAM Arş. Gör. Demet YALÇIN sunumundan dolayı Sn. Dr. İsmail DURGUN’a teşekkürlerini sundu.

Etiket: otomativ